Tradycyjny bukiet z ciętych kwiatów nie może obyć się bez dekoracyjnej wstążki, efektownie wystylizowanego kawałeczka organzy czy innego rodzaju tasiemkowej dekoracji, która spina kwiaty w jedną całość, jednocześnie nadając kwiatowej kompozycji bardziej eleganckiego, wysublimowanego charakteru. Oczywiście dekoracyjne wstążki do kwiatów mogą mieć także wiele innych zastosowań. Powszechnie wykorzystuje się je do pakowania prezentów, wykonywania ozdobnych stroików czy dekorowania świątecznych stołów. Kolorowych wstążek używać można także jako choinkowych dekoracji, a niekiedy jako elementów karnawałowego stroju.

Klasyczne zastosowania wstążek do kwiatów

Różnokolorowe tasiemki to nieodłączny element wyposażenia każdej profesjonalnej kwiaciarni czy domowego warsztatu amatora – florysty. Najczęściej stosuje się klasyczne wstążki do kwiatów wykonane z wytrzymałego i trwałego tworzywa sztucznego. Są to tzw. tasiemki PP, które spotyka się w niezliczonej liczbie wersji kolorystycznych i rozmiarowych. W ostatnich czasach na popularności zyskały także bardziej od nich eleganckie wstążki szyfonowe, wykonane z delikatnej, półprzezroczystej organzy, którą również dostać można w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych. Funkcję wstążek do kwiatów, w niektórych sytuacjach pełnić mogą także tasiemki satynowe lub eleganckie koronki. wstążki do kwiatów

Wstążki do kwiatów w roli wstążek do dekoracji prezentów

W kwiaciarniach, a coraz częściej także w dobrze zaopatrzonych sklepach papierniczych lub sklepach z artykułami dekoracyjnymi, znaleźć możemy gotowe kokardki, które wystarczy przymocować do wcześniej opakowanego prezentu. To prosty trik, dzięki któremu odpada konieczność samodzielnego przygotowania kokardki z kawałka kolorowej wstążki do kwiatów. Jeśli prezent zawijamy w papier dekoracyjny, wstążka i tak będzie nam potrzebna do przewiązania prezentu. Nie będziemy jednak musieli się męczyć z wiązaniem ozdobnej kokardki.

Tasiemki i wstążki w dekoracji stołów

Efektowne stroiki to obowiązkowy element dekoracyjny każdego świątecznego stołu. Do przygotowania takich stroików zwykle wykorzystujemy żywe rośliny łącząc je ze sztucznymi kwiatami i różnego rodzaju figurkami/elementami dekoracyjnymi dobranymi względem konkretnych okoliczności – rodzaju święta. Dodatkową ozdobą takich stroików mogą być wstążeczki do kwiatów dobrane w ten sposób, by ich kolor korespondował z kolorem pozostałych świątecznych dekoracji. W przypadku Świąt Bożego Narodzenia, takie wstążeczki możemy wykorzystać również do udekorowania choinki. Wystarczy przygotować z niech efektowne kokardki.