Dlaczego kobiety kochają sztyblety damskie? Przede wszystkim dlatego, że są uniwersalne i wygodne. Bez trudu można je dopasować do niemal każdej stylizacji, prezentując się nienagannie w każdych okolicznościach. Rodzi się jednak pytanie, z czym je łączyć?

Sztyblety damskie – co to za buty?

Ich mianem nazywamy model krótkiego, wsuwanego za kostkę modelu obuwia, na płaskiej podeszwie. Potocznie określane również mianem „rollingstonów”, powstały z myślą o jeździectwie konnym. Ich podstawowym założeniem miało być zagwarantowanie komfortu i wygody, ale również ochrona i odpowiednie ułożenie nóg w strzemieniach. Także wysokość cholewki miała swoje ściśle uzasadnione przeznaczenie. Ochraniała bowiem przed otarciem skóry. Mając na względzie wszystkie te pozytywne aspekty, sztyblety z pola do jazdy konnej szybko wdarły się na ulice miast. Płaska podeszwa w połączeniu z zaokrąglonym noskiem i elastycznymi wstawkami po bokach istotnie wpływała na komfort chodzenia. Bez względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane, w każdej sytuacji gwarantują trwałość, wytrzymałość i niesamowitą wygodę użytkowania.

Do czego je zakładać?

Sztyblety damskie to doskonała propozycja uzupełniająca codzienny look. Ich uniwersalny charakter pozwala na swobodne dopasowanie do każdej stylizacji. Casualowym stylizacjom dodaje szczypty nonszalancji, zaś eleganckim – odrobinę niezobowiązującego luzu. Aby jednak w pełni zaakcentować ich wybór, warto sięgać po spodnie. Idealnie w tym zakresie sprawdzą się ponadczasowe jeansy, woskowane rurki, skórzane modele, jak również te wzbogacone kantem. Równie dobrym pomysłem jest wybór legginsów. Warto jednak pamiętać, że nie tylko rodzaj garderoby jest ważny przy sztybletach, ale również ich kolorystyka. W sezonach jesiennych na uwagę zasługują odcienie brązów, czernie, głębokie granaty i zgniłe zielenie. Równie inspirujące mogą być połączenia pudrowych różów z czerwieniami i rudościami. Wybierając spodnie w którymkolwiek z podanych kolorów, uzupełnieniem będą brązowe lub czarne obuwie, sprawdzające się w każdej sytuacji. Nieco odważniejsze, bardziej znające się na tajnikach mody kobiety, mogą wybierać sztyblety damskie do spódnicy. Optymalnym wyborem będzie ta w wersji midi, której długość będzie sięgać za kolano lub do połowy łydki. Należy jednak pamiętać, że to skomplikowane połączenie, gdyż zarówno wspomniana długość spódnicy, jak i specyficzny rodzaj obuwia mają to do siebie, że optycznie skracają nogi. Aby zatem uchronić się przed tym, warto postawić na energetyczną stylizację, najlepiej utrzymaną w jednolitym kolorze.