Obecnie wszyscy brodaci mężczyźni mają spory wybór, jeśli chodzi o akcesoria do pielęgnacji brody. W wielu przypadkach jednak brodaci panowie skupiają się przede wszystkim na kosmetykach specjalistycznych i dodatkowych akcesoriach, zamiast na początku wybrać odpowiednią szczotkę do podstawowej pielęgnacji brody. Tymczasem może to być bardzo istotne – zwłaszcza, gdy chcemy zadbać również o skórę. Odpowiednia pielęgnacja brody posiada kilka etapów, o których bezwzględnie należy pamiętać – gwarantują one nie tylko świetny wygląd zarostu, ale również dobre samopoczucie i brak bolesnych czy nieprzyjemnych dolegliwości. Z tego powodu warto rozważyć, czy do pielęgnacji brody lepiej wybrać klasyczną szczotkę, czy też może kartacz do brody.

Co daje pielęgnacja szczotką?

Każde akcesorium pielęgnacyjne ma swoje zastosowanie. O ile w przypadku niewielkich grzebyków chodzi przede wszystkim o to, aby zadbać o ułożenie brody pod koniec jej pielęgnacji, o tyle szczotka czy kartacz do brody ma nieco inne zastosowanie. W jego przypadku istotne jest dbanie nie tylko o rozczesanie włosów na brodzie, ale również zadbanie o usunięcie martwego naskórka czy pielęgnowanie skóry, która jest oddzielona od czynników zewnętrznych – i działa nieco inaczej w przypadku brodaczy. Pielęgnacja szczotką czy kartaczem do brody sprawia, że skóra staje się znów odżywiona, komórki są pobudzone do działania, a przez to włosy na brodzie rosną lepiej i wyglądają o wiele korzystniej.

Szczotka czy kartacz do brody?

Podstawowe pytanie brzmi, co wybrać: klasyczną szczotkę, czy może kartacz, który również służy do pielęgnacji brody? Do wyboru jest wiele akcesoriów i warto dobierać je względem długości brody, twardości włosów oraz kondycji skóry. Najbardziej uniwersalne są szczotki ze średnio twardym, sztucznym włosiem, które będzie dobrze pobudzało skórę do działania, złuszczało naskórek i rozczesywało większość bród. Z kolei do włosów twardych i skóry odpornej na podrażnienia polecany jest raczej kartacz do brody, jako że wykonuje się go zwykle ze sztywnego, twardego włosia z dzika umieszczonego na amortyzowanej poduszce. W zderzeniu z twardym zarostem sprawdzi się on idealnie.