Trendy w modzie zmieniają się jak w kalejdoskopie. To, co było modne w danym sezonie, przestaje być na topie w następnym. Tak się dzieje w przypadku ubrań, butów i różnego rodzaju dodatków. Dotyczy to także ozdób, a nawet okularów. Na szczęście, moda na okulary jest dość płynna, a styliści zdają sobie sprawę z tego, że głównym ich zadaniem jest korekcja wzroku.

okulary Ray BanOd dłuższego czasu na szczycie utrzymuje się kilka marek, które zajmują się produkcją oprawek. Jednymi z najbardziej pożądanych są okulary Ray Ban, które kilka lat temu podbiły serca nastolatków tzw. kujonkami. Młodzi ludzie kupowali sobie ciężkie i oryginalne wówczas oprawki nawet w przypadku, gdy nie posiadali wady wzroku. Dzięki okularom Ray Ban mieli coś, co było nie tylko trendy, ale także określało w pewien sposób tożsamość. Jeżeli ktoś nie miał wady wzroku, po prostu wstawiał sobie szkła o zerowej mocy, czyli popularne „zerówki”. Marka ta nie ma zamiaru schodzić z piedestału i wciąż jest jedną z wiodących firm. Cieszy to zwłaszcza miłośników okularów Ray Ban, którzy chętnie kupują… po kilka par takich oprawek.

Jednak kiedyś okulary wcale nie były modne. Wielu ludzi traktowało je jako zło konieczne, a niektórzy okularnicy do dziś pamiętają traumę dzieciństwa, kiedy to jako jedyni w klasie byli zmuszeni nosić „dodatkową parę oczu”. Chyba nikt nie przypuszczał wówczas, że noszenie oprawek będzie kiedyś tak modne. Ba, że grube okulary Ray Ban staną się prawdziwym hitem wśród młodzieży! Dzisiaj dobiera się oprawki głównie według własnych upodobań popartych także aktualną moda. A jak było kiedyś? Co polecali ówcześni optycy?

Stare czasopisma (głównie kobiece) z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku pełne są wskazówek dotyczących odpowiedniego doboru oprawek. Głównym wyznacznikiem była linia i kształt brwi. Według wskazówek, oprawki miały całkowicie je zasłaniać. Teraz zatem wiadomo, dlaczego dawniej ludzie nosili wielkie okulary przypominające oczy muchy. Trudno stwierdzić, skąd profesjonaliści brali takie porady i czym je uzasadniali. Dzisiaj oprawki dobiera się pod względem mody, kształtu twarzy, typu urody, własnych upodobań. Pod koniec lat siedemdziesiątych zaczęły pojawiać się oprawki metalowe, które były bardzo cienkie i już nie przeciążały tak twarzy, jak grube modele.

Az trudno uwierzyć, jak usługi optyczne zmieniły się na przestrzeni tych trzydziestu, czterdziestu lat. Dzisiejszych okularów Ray Ban nie sposób porównać do tych z przeszłości- nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim ze względu na kompletnie inne metody produkcji.