Szczoteczka do zębów wydawać by się mogła artykułem prozaicznym, o którego istnieniu zapominamy w codziennym zamieszaniu. Szczoteczki do zębów przez większość ludzi używane są automatycznie (stanowiąc ścisły element codziennej rutyny), gdzie po skończonej pracy wracają na powrót do kubka.

Odpowiednia dbanie o higienę jamy ustnej nie kończy się, jedynie na częstym stosowaniu szczoteczki do zębów. Samej szczoteczce również należy poświęcić wystarczająco uwagi, by zachować estetyczny oraz co najważniejsze zdrowy uśmiech. Szczoteczki do zębów używane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci, pozostawiane w złych warunkach między szczotkowaniami stanowią podatny grunt dla rozwoju drobnoustrojów, grzybów oraz bakterii.

Istnieje kilka prostych reguł, których każdy szczotkujący powinien przestrzegać:

- Szczoteczka do zębów między momentami użycia, powinna być pozostawiona do wyschnięcia. Łazienka należy do specyficznych miejsc w każdym mieszkaniu, gdzie ilość bakterii osiadających na powierzchniach błyskawicznie się zmienia (w zależności od pory dnia).

szczoteczki do zębów dla dzieci

- Po każdorazowym użyciu szczoteczkę należy dokładnie opłukać pod kranem lub pod zagotowaną wodą.

- W momencie, jeśli z łazienki korzysta więcej domowników, najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w oddzielne kubki dla każdej szczoteczki do zębów. Dzięki temu ryzyko przeniesienia się zarazków między główkami stykających się szczoteczek znacznie się zmniejsza. Alternatywą jest kupienie specjalnego wieszaka na szczoteczki do zębów (niżej położonego dla dzieci), który pozwoli im swobodnie wyschnąć, nie wypełniając przestrzeni w łazience dodatkowymi pojemnikami.

- Schować wyschniętą szczoteczkę do osobnego zamykanego pudełka.

- Przynajmniej raz w ciągu 2 – 3 miesięcy wymienić aktualnie używaną szczoteczkę do zębów na nową. Wielu ludzi o tym zapomina, narażając się niepotrzebnie na ryzyko wystąpienia infekcji oraz rozwój kamienia nazębnego.

Te kilka sposobów z powodzeniem ułatwi utrzymanie szczoteczki do zębów oraz samej jamy ustnej w nienagannej czystości, zmniejszając tym samym (często bolesne) wizyty korekcyjne u dentysty.