Jazda turystyczna na rowerze to jeden z najbardziej ulubionych sportów w naszym kraju. Lubimy poruszać się jednośladami po mieście, ale równie chętnie wybieramy taki środek transportu podczas wypadów na łono natury. Jazda na rowerze przynosi wiele korzyści naszemu organizmowi. Na pewno wzmacnia kondycję i przyczynia się do zwiększenia ruchliwości stawów - szczególnie bioder, kolan i kostek. Warto zatem przesiąść się na dwa kółka i trenować przynajmniej raz w tygodniu. Nie trzeba porywać się na leśne tory przeszkód - pozytywne efekty zauważymy nawet przy spokojnej jeździe po parku. Wybierając się na wycieczkę każdy z nas zabiera kilka najpotrzebniejszych przedmiotów, np. telefon, portfel, klucze, chusteczki, coś do jedzenia i picia etc. Te wszystkie drobiazgi możemy zapakować w specjalne torby turystyczne, które są produkowane właśnie z myślą o rowerzystach. Na rynku znajdują się różne modele takich toreb, które umożliwiają dopasowanie ich do naszych potrzeb.

Podsiodłowe

Listę otwierają najmniejsze, a zarazem najbardziej popularne modele, które przeznaczone są do mocowania pod siodełkiem. Profesjonalnie określane są jako torby turystyczne podsiodłowe. Możemy wybierać w różnych pojemnościach - od malutkich, po całkiem spore. Większe modele umożliwiają przewóz, np. zapasowej dętki, portfela, telefonu i narzędzi. Z kolei mniejsze są idealne na szybkie i krótkie wypady, na które nie musimy zabierać zbyt wielu drobiazgów. Zazwyczaj można bardzo szybko je założyć równie szybko zdemontować. Jeżeli zamierzamy jeździć z torebką cały rok, wówczas najlepszym rozwiązaniem będą wersje wodoodporne.

Na kierownicę

Drugim typem są torby turystyczne zakładane na kierownicę. Szczególnie lubiane są przez osoby, które używają swojego jednośladu często i długo. Idealnie nadają się na wyprawy poza miasto, ponieważ odznaczają się dużą pojemnością. W takiej torbie oprócz podstawowych drobiazgów zmieścimy również powerbank, aparat, czy termos. Większość z oferowanych modeli jest dodatkowo wodoodporna, co przydaje się przy mniej sprzyjającej aurze. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zapięcie oraz samo wykonanie (dno powinno być bardzo wytrzymałe).

Na ramę

Kolejnym typem są torebki montowane na ramie roweru. Ich zaletą jest błyskawiczne zakładanie i zdejmowanie, dlatego świetnie sprawdzają się np. w przypadku rowerów wynajmowanych na minuty. Dodatkowym plusem jest fakt, że kierowca może skorzystać z niej nawet w trakcie jazdy i np. sięgnąć po picie, baton energetyczny, czy chusteczkę.