Coraz więcej ludzi na świecie dba o zbilansowaną dietę - mimo to, nie jesteśmy w stanie z jej pomocą zapewnić pełni minerałów i witamin na co dzień. Wartość suplementów dostępnych na rynku jest nieoceniona dla każdego, choć niektórzy ludzie potrzebują suplementów witaminowych bardziej niż inni. Szczególnie Ci, którzy nie mają regularnej, zrównoważonej diety - mogą potrzebować konkretnych dodatków witaminowych. W sklepach i aptekach dostępnych jest wiele ciekawych propozycji, które wychodzą naprzeciw potrzebom osób szukających kompleksowego sposobu na zapewnienie sobie za jednym zamachem skutecznej suplementacji. Jeśli zależy nam na konkretnej witaminie, takiej jak na przykład K, A czy E nie warto sięgać po suplementy ogólne, zawierające wszystkie witaminy lecz zdecydować się na ten, który spełni nasze potrzeby. W przypadku wspomnianych wyżej witamin coraz częściej doceniany jest olej konopny - czy słusznie?

Olej konopny i jego właściwości

Wybierając olek konopny jako źródło suplementacji okazuje się, że dokonujemy naprawdę trafnego wyboru, bowiem jest to kombinacja wielu istotnych dla organizmu minerałów jak i oczywiście witamin. Ten olej poleca się każdej osobie, która zamierza zacząć dbać o siebie, a zależy jej przede wszystkim na zbilansowanej diecie i oczywiście zdrowiu. Zanim przejdziemy do jego konkretnych właściwości należało by wyjaśnić jak się go produkuje - otóż olej konopny pozyskiwany jest z nasion cannabis sativa, czyli konopi siewnej. Co istotne - tłoczony jest on na zimno wyłącznie ze specjalnie wybranych, wyselekcjonowanych dokładnie w tym celu nasion. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, iż to właśnie nasiona zwierają w sobie od 30 do nawet 40 procent oleju. Ten zielonkawy olej wystawiony na działanie promieni słonecznych taje się bezbarwny, a delikatnie orzechowy smak zachęca do skosztowania.

Właściwości oleju konopnego

Olej konopny to przede wszystkim bardzo dobre źródło witaminy K, której podstawowym zadaniem jest dbanie o prawidłowy proces krzepnięcia krwi. Oprócz tego olejowi konopnemu przypisuje się także dużą zawartość kwasów Omega 3, które jak wiadomo są bardzo korzystne i potrzebne naszemu organizmowi (na przykład zapobiegają cukrzycy) bądź kwasów Omega 6, które dla przykładu - wspomagają pracę wątroby i nerek. Zawarta w oleju witamina E i A również nie jest bez znaczenia, bowiem ich podstawowym zadanie jest tutaj działanie na kwasy omega 3 chroniąc je przed utlenianiem. Jak twierdzą specjaliści - olej konopny jest również bardzo wartościowy dla samej urody, a także znajduje coraz szersze zastosowanie w kulinariach. Warto przyjrzeć mu się zatem nieco bliżej.