Dla wielu kobiet pędzel do makijażu ogranicza się zwykle do narzędzia, którym nakłada się sypki puder na twarz. Tymczasem profesjonalne pędzle do makijażu są bardzo zróżnicowane, a o istnieniu wielu z nich nie zdajemy sobie nawet sprawy. Sprawdźmy zatem, jakie pędzle warto mieć w swojej kosmetyczce oraz jak nakładać makijaż, aby z pomocą pędzli wyglądał jak najbardziej korzystnie.

Dlaczego tak istotne jest to, aby dobrać profesjonalny pędzel do makijażu do produkty, który nakładamy oraz celu jego nakładania? To proste: pędzle mają rozmaite rozmiary i różną budowę, dlatego też mogą gwarantować atrakcyjne efekty. Jednocześnie w wielu przypadkach poprawiają znacznie jakość i trwałość makijażu właśnie z uwagi na sposób jego nakładania.

Pędzle do podkładów i pudrów

Na początek weźmy na warsztat profesjonalne pędzle do makijażu, których przeznaczeniem jest nakładanie podkładu, a następnie sypkiego pudru. Jak można się domyślać, zależnie od oczekiwań, używanego kosmetyku, jego konsystencji oraz zadania należy wybierać różne pędzle. Podstawowym jest pędzel zaokrąglony, który świetnie sprawdzi się w pokładach kryjących i korektorach. Pędzel skośny jest cienki i płaski, dlatego będzie lepszy do nanoszenia kremowych podkładów, zwłaszcza wokół ust. Pędzel skośny sprawdza się w trudno dostępnych miejscach, np. przy nosie oraz oczach. Pędzel okrągły, płaski i szeroki będzie doskonały do blendowania – czyli zacierania granic między podkładem i korektorem. Klasyczny pędzel do pudru sypkiego jest miękki i duży. W przypadku pudrów sypkich mineralnych lepiej jest stosować klasyczny pędzel do blendowania o miękkim włosiu i zaokrąglonym kształcie. Podobny, aczkolwiek lekko ścięty pod skosem jest pędzel do różu, który świetnie rozkłada pigment na twarzy. Do ostatecznych poprawek warto wykorzystać tzw. miotełkę, czyli szeroki, cienki pędzel w formie wachlarza. Te wszystkie profesjonalne pędzle do makijażu sprawdzą się najlepiej do twarzy. Co jednak z oczami i ustami?

Makijaż oczu i ust

Pędzelek do nakładania cieni jest zaokrąglony i długi, zaś ten do ich rozcierania – o wiele krótszy. Skośny pędzelek do cieni świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy namalować nimi konkretną linię. Jednakże w przypadku stosowania eyelinera lepszy będzie pędzel przystosowany do kresek, w formie stożka ze szpiczastym zakończeniem. Do ust stosuje się zazwyczaj tylko jeden rodzaj profesjonalnego pędzla do makijażu – jest on wydłużony, doskonały do obrysowywania konturów oraz rozłożenia pigmentów na wargach.