Kobiety mają do wyboru buty na co najmniej kilku rodzajach podeszew i obcasów. Najpopularniejszymi wśród nich są oczywiście te, które pozwalają dodać im kilka centymetrów wzrostu. Nie chodzi nawet o to, by dorównać na przykład wyższym mężczyznom. Główną zaletą obcasów jest przecież to, że świetnie modelują one sylwetkę. U kobiety na obcasach zmieniają się proporcje ciała, uwidaczniają łydki, mięśnie ud, uwypuklają pośladki, a przy odpowiednio dobranych butach można uzyskać iluzję, jakby nogi nigdy się nie kończyły.

Rodzaje obcasów

Wysokie obcasy najczęściej spotykamy w przypadku czółenek, choć nie brakuje także sandałów na obcasie, jak i zimowych kozaków. Najpopularniejszą wersją obcasa jest typowa, klasyczna szpilka, czyli cienki, prosty na całej długości obcas. Szpilki wymagają trochę wprawy w chodzeniu na nich, zwłaszcza jeśli są wyższe niż około pięć centymetrów – to umowna granica komfortu, sprawdzająca się u wielu kobiet i maksymalna, zalecana przez lekarzy. Nie bez powodu organizowane są czasem szkolenia i warsztaty z chodzenia na szpilkach – czasami oferuje takie sprzedający buty damskie sklep internetowy. Trochę wygodniejszą formą jest obcas stożkowy – to szpilka, ale zwężająca się ku dołowi, szersza w miejscu styku z podeszwą. Dużo wygodniejszą postacią obcasów są słupki, czyli proste, grube obcasy, przypominające nieco klocek. Może i wyglądają one topornie, ale chodzi się w nich naprawdę stabilnie, dlatego wiele kobiet wybiera np. botki z takim właśnie obcasem.

Zdrowie i wygoda

Wiele kobiet świadomie rezygnuje z oszałamiającego efektu wysokich obcasów na rzecz zdrowia i wybiera tzw. obcas – kaczuszka. Niziutki, kilkucentymetrowy, szeroki, pozwala utrzymać stabilność. Jeszcze częściej wybierane są całkiem płaskie buty, czyli np. baleriny, które również wyglądają kobieco, a jednak chronią kręgosłup i dają odpocząć stopom, bo ciężar w nich rozkłada się równomiernie. Warto jednak pamiętać, jak przypomina często oferujący buty damskie sklep internetowy, że całkowicie płaskie, cienkie podeszwy również nie są najlepszym wyborem, ponieważ nie dają one pewnej amortyzacji, równie ważnej dla zdrowia stawów i kręgosłupa.