Bluzki to obecnie jeden z najpopularniejszych elementów damskiej garderoby; każda kobieta ma ich w szafie przynajmniej kilkanaście. Popularność bluzek przekłada się także na ogromną ilość różnych modowych wariacji na ich temat. W świecie bluzek panuje też bardzo intensywna rotacja: fason jeszcze kilka miesięcy temu uważany za modny obecnie jest zastępowany przez coś nowego. W tym artykule przyjrzymy się tym bluzkom, które właśnie teraz, w połowie drugiej dekady XXI wieku, uchodzą za najmodniejsze.

Naszym pierwszym wyborem jest bluzka z fasonem pudełkowym. Nie jest to w żadnym wypadku nowy pomysł; spopularyzowała go Jacqueline Kennedy już w latach 60. ubiegłego stulecia, a jego pierwszy renesans miał miejsce w latach 80. Jednakże projektanci mody uwielbiają odkrywać na nowo stare i sprawodzone rozwiązania. Bluzka lub żakiet o kroju pudełkowym jest luźna i często bardzo krótka, zwykle kończy się już na linii żeber. Pod spód zakłada się dopasowaną koszulkę, uzyskując w ten sposób bardzo zwężoną optycznie talię. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kobiet o chłopięcej figurze, bez wyraźnie zarysowanych kobiecych kształtów.

Innym rodzajem bluzki, w który warto się zaopatrzyć, jest "zwyczajna" biała bluzeczka. Choć powszechnie budzi skojarzenia ze szkolnymi akademiami, w rzeczywistości jest bardzo praktyczna i elegancka. Zaletą tego typu bluzek jest ich uniwersalność: można je nosić zarówno do pracy, na wieczorowe wyjścia, jak i na codzień. Wszystko zależy od tego, z jakim "dołem" taką bluzkę połączymy. A będzie pasować do wszystkiego: małej czarnej spódniczki, legginsów, dżinsów lub spodenek.

Kolejnym uniwersalnym składnikiem wielu modnych konfiguracji będzie bluzka bez rękawów, o klasycznym kroju i pastelowym odcieniu. Połączenie delikatnego beżu, różu lub błękitu ze srebrną biżuterią pozwala stworzyć wysmakowaną kompozycję w duchu subtelnej elegancji. Tak możemy się ubrać np. do pracy lub na biznesowe spotkanie. Ale nasza pastelowa bluzka będzie pasować także gdzie indziej: w połączeniu z lekko spranymi dżinsami lub legginsami może stworzyć casualowy zestaw, w którym możemy się wybrać na działkowego grilla, zakupy lub wieczorne piwo z przyjaciółmi. O ile do opisanej wyżej białej bluzki pasowały szpilki, o tyle ta świetnie skomponuje się z obuwiem sportowym.

Wybierając bluzkę, każda kobieta powinna zwracać uwagę nie tylko na to, czy dany fason jest modny, ale także na to, w jakim stopniu podkreśla walory jej sylwetki. Kobiety o bardziej krągłych kształtach powinny sięgać po bluzki dłuższe i luźniejsze, wybierając paski pionowe i unikając tych poziomych. Metodą na mały biust będzie bluzka bogata w różnego rodzaju zdobienia w górnej części, z kolei zbyt szerokie ramiona zakamuflujemy nosząc bluzki koszulowe z rozkloszowanymi rękawami. Kobiety bez wyraźnie zarysowanej talii mogą luźną bluzkę spiąć cienkim paskiem na wysokości brzucha. Receptą na zbyt krótką szyję będzie natomiast bluzka rozpiętym zapięciem pod szyją.