Zima to prawdziwe wyzwanie dla naszych butów. Niezależnie od tego, czy są to wysokie kozaki z cielęcej skórki, czy modne buty Lu Boo tj. ocieplane botki na słupku lub zamszowe botki z futerkiem na płaskim obcasie, takim butom w okresie zimowym należy się szczególna opieka. Podstawą jest systematyczne oczyszczanie powierzchni butów z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. To bardzo ważne, gdy chodzimy po chodnikach i drogach posypywanych solą. Sól drogowa to jeden z największych wrogów zimowych butów. Jeśli nie usuniemy jej z powierzchni buta, ten szybko się odbarwi i na zawsze straci swój atrakcyjny wygląd zewnętrzny. Kolejny wróg naszych butów to wilgoć. W tym przypadku najważniejsza jest właściwa i regularna impregnacja obuwia. Trzeci problem, z którym przyjdzie się nam zmierzyć, to spocone stopy. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na przepocone obuwie zimowe. Wystarczy, że zapoznasz się z pozostałą częścią nie mniejszego tekstu. buty lu boo

Impregnacja zimowego obuwia

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy przedsięwziąć, zanim po raz pierwszy założymy na nogę zimowe buty, powinna być wcześniejsza impregnacja takiego obuwia. W przypadku obuwia skórzanego, do impregnacji używamy specjalnych past, gdy jest to skóra licowa lub impregnatów olejowych, gdy jest to zamsz lub nabuk. Gdy sięgniemy po buty Lu Boo lub inne obuwie wykonane z syntetycznych tkanin tj. ekoskóra, do impregnacji używamy specjalistycznych środków w sprayu, które zawierają w swoim składzie substancje zbliżone do lakieru. Zaimpregnowane buty nie chłoną wody, dzięki czemu nie przemokną, gdy będziemy chodzić po śniegu lub po błocie pośniegowym.

Systematyczne czyszczenie butów

Drugi krok to systematyczne oczyszczanie butów z soli. Choć impregnacja obuwia to rzecz najważniejsza i podstawowa, nie możemy zapominać również o codziennym oczyszczaniu zimowego obuwia z zalegających na nim zanieczyszczeń. Najbardziej groźna jest sól drogowa, która może odbarwiać buty. Oczyszczanie butów z soli i błota jest szczególnie ważne w przypadku butów zamszowych tj. wspomniane już wcześniej buty Lu Boo typu zamszowe botki. Do czyszczenia takich butów używamy miękkiej gąbki, lekko zwilżonej szczoteczki lub szmatki. Po oczyszczeniu butów i ich wyschnięciu, co kilka-kilkanaście dni warto je na nowo zaimpregnować przeznaczonym do tego celu preparatem. Trzeci krok to zadbanie o świeżość wewnątrz zimowego buta. W tym przypadku możemy zdecydować się na domowy sposób, czyli włożyć do jego wnętrza zużytą saszetkę po ekspresowej herbacie, lub zdecydować się na kupno specjalnego preparatu, który pomoże oczyścić wnętrze buta, przywracając mu świeży, przyjemny zapach.