Kupowanie prezentu dla dzieci może wydawać się dość proste, bo przecież wystarczy nabyć fajną zabawkę. Okazuje się jednak, że bardzo szeroki wybór produktów tego typu jest w rzeczywistości problemem. Musimy bowiem zwracać uwagę nie tylko na wygląd zabawki, ale również na jej dostosowanie do wieku malucha oraz walory edukacyjne, dzięki którym będzie ona wspierała rozwój dziecka. Na jakie zabawki warto zatem stawiać w poszczególnych okresach życia maleństwa?

Dla najmłodszych

W pierwszych miesiącach życia dzieci zmieniają się niezwykle szybko, dlatego jeżeli wybieramy się w odwiedziny do świeżo upieczonych rodziców, warto wiedzieć dokładnie ile miesięcy ma ich pociecha. Już po miesiącu bowiem, zabawki dla dzieci najmłodszych mogą stać się całkowicie bezużyteczne. Jakie produkty mogą zatem sprawdzić się w tych pierwszych okresach życia malucha?

Pamiętajmy, że miesięczny noworodek skupiony jest na poznawaniu otaczającego go świata, dlatego warto postawić chociażby na karuzelę do łóżka, w którym spędza sporo czasu. Im bardziej kolorowa i wyposażona w różnorodne melodie tym oczywiście lepiej. Już po drugim miesiącu, maluchy zaczynają intensywnie rozwijać swoje zmysły, dlatego w tym okresie zabawki dla dzieci powinny mieć różną fakturę, zmieniać kolory i oczywiście grać. Naturalnie pamiętajmy przy tym, że nie mogą one zawierać małych elementów!

Dzieci do 12 miesiąca życia

zabawki dla dzieciMniej więcej od 4 miesiąca życia maluch zaczyna intensywnie eksplorować świat, między innymi dzięki zdobywaniu umiejętności chwytania różnych rzeczy. Mnóstwo radości sprawia mu również turlanie wszelkiego typu przedmiotów, dlatego kupując zabawkę dla dzieci w tym wieku warto postawić na kolorowe piłki. Możemy również zastanowić się nad zakupem zestawu zabawek do kąpieli, która staje się dla malucha wielką przyjemnością.

Natomiast w okolicach 9 miesiąca, dzieci próbują już raczkować oraz wypowiadać pojedyncze słowa. Co zatem będzie dla nich najlepszym prezentem? Z pewnością wszelkiego rodzaju jeździki, przy pomocą których mogą szlifować swoje umiejętności poruszania się. Ogromne zainteresowanie wzbudzają również te zabawki dla dzieci, które naśladują mniej lub bardziej znane maluchowi dźwięki. W grę wchodzą zatem zabawki interaktywne, naturalnie dostosowane do ich wieku.

Starszaki

Jeśli natomiast chodzi o dzieci nieco starsze, czyli te pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia, wybór staje się już naprawdę duży. W tym okresie bowiem maluchy po prostu chłoną wiedzę, dlatego wszelkiego typu zabawki dla dzieci, dzięki którym mogą zacząć rozróżniać zwierzątka, kształty czy emocje będą na miejscu.

Oczywiście taka zabawka dla dziecka oprócz zalet edukacyjnych musi mieć również atrakcyjny wygląd, który przyciągnie uwagę maluszka. Z tym jednak nie powinno być większego problemu, gdyż obecnie producenci robią wszystko aby to ich produkty znalazły się w naszym koszyku. Jedyne zatem czym musimy się martwić to sprawdzenie czy dana zabawka posiada wszelkie niezbędne atesty, dzięki którym będziemy mieć pewność, iż jest ona po prostu bezpieczna. Dlatego jeżeli wciąż się wahasz, zawsze możesz sprawdzić wybór w sklepach internetowych, np. LeanToys.pl gdzie znajdziesz świetne zabawki dla dzieci!