Każdemu z rodziców zależy na tym, aby otworzyć ich dzieciom drzwi do jak najlepszej przyszłości. Trudno nie zgodzić się z tym, że kluczem do tego jest wszechstronna edukacja pociechy. Choć współczesne mamy i tatusiowie najchętniej zapisują swoje potomstwo na zajęcia z języków obcych, sportów, czy w razie potrzeby dodatkową matematykę lub chemię, nie powinniśmy zapominać, że warto rozwijać również kreatywność.

Dlaczego warto obcować z muzyką?

Jeśli trudno jest cię przekonać, że bliskie zaangażowanie w aktywność z muzyką ma zbawienny wpływ na młodego człowieka, czym prędzej przejrzyj kilkanaście losowych ofert pracy. Nietrudno zauważyć, że w prawie każdym ogłoszeniu w wymaganiach wobec potencjalnego pracownika uwzględniana jest kreatywność, którą możesz rozwinąć u swojego dziecka choćby przez popularne instrumenty klawiszowe.

Zapisanie latorośli na zajęcia muzyczne równoznaczne jest też z wypełnieniem części jego wolnego czasu. Być może nawet nasza pociecha w grze na gitarze, pianinie lub perkusji odnajdzie swoją życiową pasję! Jeżeli jednak tak się nie stanie, maluch ciągle będzie miał mniej okazji, aby oddawać się obecnie szeroko nadużywanym grom komputerowym czy zabawie tabletem.

Dęte, perkusyjne czy strunowe?

Zapewne sam z tworzeniem muzyki masz niewiele wspólnego i nie wiesz, jaki instrument dla swojego dziecka powinieneś wybrać. Dobrym pomysłem będzie podpytanie znajomych, których latorośle w zbliżonym wieku do naszych, rozpoczęły już swoją muzyczną przygodę, na jaki wybór zdecydowali się oni i dlaczego. Możemy również udać się do pobliskiego sklepu muzycznego i podpytać sprzedawcy, z czym najczęściej siedzibę ich lokali opuszczają najmłodsi klienci.

Warto zorientować się, które z instrumentów są najpopularniejsze i których zastosowanie jest najszersze. Nietrudno zauważyć, że wśród najczęściej wybieranych do rozpoczęcia nauki znajdują się gitary klasyczne, akustyczne i elektryczne, perkusje, skrzypce, harmonijka ustna, a także różnego rodzaju instrumenty klawiszowe. Trudno dziwić się temu, że na podium znajduje się gitara, możemy przecież spotkać ją w dwóch tak odrębnych gałęziach muzyki jak muzyka rozrywkowa i klasyczna.

Nie zapominajmy jednak o tym, że głównym zainteresowanym w tej kwestii powinno być nasze dziecko i zawsze warto spytać je o zdanie. Nie powinniśmy podejmować decyzji samodzielnie, bowiem nauka gry ma być nie tylko sposobem na rozwój, ale również przyjemnością. Nikt z nas nie chciałby być przecież zmuszany do codziennego, nierzadko trwającego kilka długich godzin ćwiczenia na znienawidzonej waltorni czy mało użytecznych w naszej kulturze, bębnach afrykańskich.