O tym, jak ważnym elementem warunkującym dobrą zabawę na weselu jest wybór osoby prowadzącej uroczystość, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Podczas, gdy jedni stawiają na tradycyjne rozwiązania i decydują się na orkiestrę, dla innych z kolei najlepszą propozycją jest dj wodzirej w jednej osobie.

To, co charakteryzuje klasyczny zespół weselny od prezentera muzycznego to przede wszystkim czynnik ekonomiczny, przy zachowaniu wysokich walorów wokalnych uroczystości. Decydując się na orkiestrę musimy mieć pewność, że oferowana przez nich jakość wykonania jest współmierna z posiadanym talentem muzycznym, zwłaszcza że wersje demo, jakie udostępniają muzycy, nie zawsze odzwierciedlają rzeczywisty stan rzeczy. Nie wspominając już o wysokości honorarium, jakie wymagają od Młodej Pary muzycy za prowadzenie imprezy...

[caption id="attachment_397" align="aligncenter" width="300"]studio nagraniowe dj'a                Sprzęt grający dj na wesele.[/caption]

Wszystko to sprawia, że konkurencją dla zespołów weselnych jest osoba pełniąca obowiązki dj wodzireja. Odpowiedni prowadzący musi bowiem wykazać się wieloma cechami charakteru, gdyż oprócz poczucia humoru, otwartości i komunikatywności, powinien umieć reagować na wiele niespodziewanych sytuacji, do jakich może dojść w trakcie wesela. Mowa bowiem o zasłabnięciach, kłopotach z nadmiarem alkoholu czy problemach sprzętowych. Nigdy bowiem nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie zdarzenia losowe mogą nam się przytrafić, a co za tym idzie, nie ma jednego, sprawdzonego scenariusza działania podczas sytuacji kryzysowych.

Przydatna w takim momencie okazuje się umiejętność przypuszczania, zdolność ustalania planu, a także duża dawka spontaniczności.

Rodzi się jednak pytanie, w jaki sposób znaleźć idealnego prowadzącego? Albo przynajmniej, jakie kryteria wyszukiwania powinny wzbudzić w nas czujność? Otóż, dobry dj wodzirej powinien poważnie traktować swoich (potencjalnych) klientów. A zatem, jeśli spóźnia się na umówione spotkania, ma tendencję do ich ciągłego przekładania lub w najgorszym wypadku – nie przychodzenia w ustalonym terminie, rzutuje to na niej jako osobie nieodpowiedzialnej, niepoważnej i mało wiarygodnej.

Podobnie zresztą jak muzyk, który będzie odrzucał wszystkie propozycje, jakie kierować będzie przyszła Para Młoda. Wskazane są oczywiście pewne sugestie, wynikające z doświadczenia i nabytych umiejętności, ale rezygnowanie, bez próby odniesienia się do pomysłów Nowożeńców powinno również obudzić w nas czujność działania.

Równie istotnym elementem jest wygląd zewnętrzny prowadzącego. Aparycja w połączeniu ze schludnym, eleganckim ubiorem będzie niezaprzeczalnym atutem dobrego prezentera.