Współcześnie chusty są używane do wielu kreacji. Można je nosić jako elegancki dodatek do sukienek wieczorowych, jako ochrona na głowę podczas upałów lub też mogą służyć do okrycia szyi. Niekiedy chusty są też używane jako dodatek do ubrań, np. dla subkultury punkowej.

Chusta jako dodatek do sukienki

chustaElegancka odmiana, w której wykorzystywana jest chusta(np. http://buff.pl/), to najczęściej dodatek do sukienek. W wielu kreacjach jest to nieodłączny element, który przysłoni zbyt odkryte plecy lub ramiona. Tego typu okrycie zazwyczaj zrobione jest z satyny- czyli lekko świecącego i przewiewnego materiału. Dość często jest dodatkiem do sukienek wieczorowych. Stanowi ozdobę, która rozświetla strój i ponadto, zakrywa niedoskonałości ramion. Projektanci często dodają do nich cekiny lub wszywają ozdobne kamienie szlachetne, by urozmaicić wygląd ogólny.

Chusta jest bardzo ważnym elementem chroniącym szyję przed zimnem. Dla Pań, które niekoniecznie przepadają za grubymi wełnianymi szalami. I tutaj wybór materiałów, z których wykonane są chusty jest ogromny. Najbardziej polecane i najczęściej kupowane są te, z bardzo zbitej bawełny. Nie przepuszczają one zbyt dużej ilości powietrza, przez co dają duże ciepło. Ten materiał jest też o tyle dobry, że nie drażni szyi i jest bardzo przyjemny w dotyku. Warto zainwestować w różnej wielkości chusty tego rodzaju, ponieważ bardzo szybko schną, są dostępne w różnych kolorach i teksturach materiału. Ponadto prawdopodobieństwo, że przemarzniemy jest bardzo nikłe, nie tak, jak w klasycznym, grubo dzierganym wełnianym szalu.

Nie tylko ozdoba

Ten element stroju, jest również często wykorzystywany w różnych subkulturach i religiach. Zarówno punki, noszący arafatki, tak samo hindusi, są związani z kulturą noszenia chust. W subkulturach rockowych, swoją ogromną popularność zyskała chusta arafatka, z klasycznym wzorem pepitki. Są one znakiem rozpoznawczym osób, słuchających dość ciężkiej muzyki. Spotkamy wiele osób z tym dodatkiem do odzieży na rozmaitych koncertach rockowych oraz punkowych. Jednak chusty znajdziemy nie tylko w tych kręgach. Również hindusi oraz wyznawcy islamu lubują się w chustach. Są one niezwykle barwne w przypadku Indii, przyozdobione często kamieniami i przeszywane złotą nicią. Na zachodnim rynku, taka chusta jest niezwykle droga, ze względu na użyte w produkcji materiały. Natomiast w islamie, mamy do czynienia z dość grubymi i czarnymi chustami z bawełny. Niekiedy zdarzają się w nich dodatki, aczkolwiek to dość rzadkie zjawisko.

Dlatego chusta to nieodłączny dodatek w naszym ubiorze, bez względu na nasze pochodzenie, religię czy status społeczny. Pamiętajmy o tym, idąc na następne zakupy dodatków do odzieży.