Wciąż w powszechnym obiegu krąży przesąd, że sprezentowanie butów bliskiej osobie zakończy się jej odejściem, zerwaniem znajomości, a w przypadku małżonków, rozwodem lub separacją. Przesądy przesądami, faktem jest jednak, że buty jako prezent to raczej rzadkość. Tymczasem szeroka oferta tego typu produktów dostępnych w sprzedaży wysyłkowej, wręcz zachęca do wręczenia bliskiej osobie tego typu upominku. Oczywiście warunkiem podstawowym jest w tym przypadku dobra znajomość upodobań, gustu i stylu ubierania się osoby, której zamierzamy wręczyć tego typu prezent. Naturalnie musimy również znać rozmiar stopy takiej osoby.

Jeśli zdecydujemy się na kupno prezentu tj. kalosze lub półbuty damskie, wcześniej warto upewnić się, czy taki towar będziemy mogli zwrócić lub wymienić na inny. W przypadku zakupów przez Internet, nie będzie z tym najmniejszego problemu. Na zwrot towaru bez podania przyczyn mamy aż 14 dni od dnia otrzymania przesyłki. Wiele internetowych sklepów sprzedających półbuty damskie, sportowe obuwie męskie lub dowolnie inny rodzaj obuwia dedykowanego dla kobiet, mężczyzn i dzieci, często wydłuża ten termin aż do 30 dni. Jeśli zatem zdecydujemy się na zakup półbutów damskich czy męskich właśnie w takim sklepie, nie będzie najmniejszego problemu z ich zwrotem lub wymianą, gdy nie będą pasowały lub nie będą podobały się osobie nimi obdarowanej. Niestety sklepy stacjonarne zwykle prowadzą inny rodzaj polityki, choć i w tym przypadku zdarzają się odstępstwa od normy.

Alternatywą dla samodzielnego wyboru półbutów damskich lub innego rodzaju obuwia dla bliskiej nam osoby, jest wykupienie specjalnego bonu-vouchera, który uprawnia do wydania określonej sumy na zakupy w wybranym przez nas sklepie. Jest to częsta polityka powadzona przez wiele sklepów internetowych zajmujących się dystrybucją odzieży i obuwia. W ten sposób zapewniamy swobodę wyboru osobie, której chcemy sprawić przyjemność. Voucher w prezencie to bardzo taktowne wyjście w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni gustu lub nie znamy rozmiaru stopy osoby, której chcieliśmy kupić obuwie.

Najlepsze buty na prezent to obuwie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Jeśli na przykład wiemy, że bliska nam osoba chce zapisać się na zajęcia fitness lub zacząć trenować biegi, kupujemy jej obuwie sportowe lub specjalistyczne buty do biegania. Gdy z kolei wiemy, że takiej osobie podobają się jakieś półbuty damskie, ale nie ma ona środków na ich zakup, możemy je jej sprezentować przy najbliższej, nadarzającej się okazji. Taki prezent z pewnością sprawi jej wiele radości.