Pierwsza rzecz, którą musi nabyć każda kobieta zaraz po porodzie to specjalny top do karmienia Basic. Szary, biały, czarny oraz beżowy to podstawowe kolory takich topów. Są one potrzebne do tego, żeby móc szybko i wygodnie obnażyć pierś podczas karmienia dziecka. Ponadto, specjalne topy dla karmiących matek pozwalają czuć się bardziej komfortowo dzięki niesamowicie delikatnym tkaninom i wygodnemu krojowi takiej bielizny.

Czym jest top do karmienia piersią?

Top do karmienia Basic szary albo wykonany w innym kolorze, może posiadać różną długość oraz sposób wykończenia. W sprzedaży spotykane są nieco krótsze modele, przypominające standardowe staniki. Taka bielizna najczęściej wykonana jest z materiałów sztucznych, które pozwalają utrzymywać odpowiedni kształt, a przy tym nie sprawiać kobiecie żadnego dyskomfortu. Najwygodniejsze fasony takiego topu wykonane są z tkaniny bez szwów. Inny wariant topu, który często można znaleźć w sprzedaży, to bielizna, która także przykrywa całą klatkę piersiową. Producenci bielizny dla karmiących matek oferują swoim klientkom nie tylko topy z materiałów sztucznych, ale także wykonane z naturalnej bawełny. Bawełna jest szczególnie dobrym materiałem na bieliznę dla młodych mam, ponieważ stwarza ona specjalny efekt chłodzący i pozwala piersiom oddychać. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas karmienia na sutkach zbierają się bakterię i inne mikroorganizmy, które mogą wywołać podrażnienia piersi i stany zapalne w jamie ustnej niemowlęcia. Top do karmienia Basic szary, czarny oraz w każdym innym kolorze z reguły posiada specjalne otwarcie z przodu, które mocowane jest w tym samym miejscu, w którym znajduje się mocowanie ramiączek do topu. Właśnie w tym miejscu można łatwo odpiąć górną warstwę topu i rozpocząć karmienie dziecka.

Inne rodzaje bielizny dla karmiących matek

Jak widać, podstawowym rodzajem bielizny dla młodych matek jest top do karmienia Basic. Szary, biały i czarny kolor są to najbardziej uniwersalne warianty bielizny, które będą pasowały do rozmaitych ubrań. Jednak warto pamiętać o tym, że w ofercie wielu sklepów znajdują się także inne rodzaje bielizny, które również są bardzo wygodne. Na przykład, popularnym rodzajem stanika dla kobiet, karmiących piersią, jest specjalna bielizna, w której po odpięciu górnej warstwy, pierś pozostaje częściowo przykryta. Taki stanik jest bardzo przydatny, jeżeli młoda mama posiada duże piersi. Specjalna warstwa tkaniny, która znajduje się na całym obwodzie piersi, wygodnie podtrzymuje ją podczas karmienia. Poza topem do karmienia Basic, szarym, białym albo kolorowym, a także częściowo otwartego stanika, w sklepach można znaleźć fason bielizny o całkowicie otwartej piersi. Oczywiście, w takim staniku piersi również są przykryte, ale w momencie karmienia cała pierś będzie naga, ponieważ bielizna ta nie ma dodatkowej tkaniny na obwodzie. Ten rodzaj stanika będzie odpowiadał kobietom o małej piersi. Panie, które cieszą się większym rodzajem piersi, mogą mieć problem ze schowaniem piersi w tej bieliźnie po skończeniu karmienia.