Czy wiesz, że praktycznie każdy współcześnie sprzedawany produkt kosmetyczny zawiera w swoim składzie substancję podobną do tego, co znajdziemy w płynach do mycia naczyń czy w proszkach do prania? SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate to tani i bardzo skuteczny w działaniu detergent stosowany do odtłuszczania wszelkiego typy powierzchni, powszechnie używany chociażby w przemyśle. To właśnie ta substancja dodawana jest do większości dostępnych na rynku kosmetyków tj. szampony, żele pod prysznic, płyny do kąpieli i inne. Szampony z SLS to współcześnie standard. Dzięki nim, przetłuszczone włosy natychmiast odzyskują naturalny blask, a my czujemy się świeżo i czysto. Wszystko ma jednak swoją cenę. Niektóre osoby z wrażliwą skórą są zwyczajnie uczulone na działanie SLS. Nie zawsze jest to reakcja typowo alergiczna. Po prostu, częste stosowanie tego typu szamponów prowadzi do przesuszenia skóry, co ostatecznie skutkuje pogorszeniem stanu naszych włosów.

Alternatywą dla szamponów typu tradycyjnego są specjalne szampony bez SLS. W tego typu produktach miejsce popularnego detergentu zajmują różnego rodzaju zamienniki o bardziej łagodnym działaniu. Można również korzystać z szamponów z małą zawartością SLS – substancja w minimalnym stężeniu również nie powinna powodować nieprzyjemnych podrażnień i w dłuższej perspektywie czasu nie prowadzić do przesuszenia skóry głowy. Podstawową wadą w obu przypadkach jest cena takiego produktu . Szampony bez SLS są po prostu droższe, a przez to mniej dostępne dla kieszeni przeciętnego klienta. Jeśli jednak widzisz, że skóra na Twojej głowie ulega szybkiemu wysuszeniu, włosy stają się łamliwe i na niewiele zdają się stosowane przez ciebie odżywki do włosów, warto zainwestować w szampon bez SLS lub szampon z obniżoną zawartością tego konkretnego detergentu.

Ze względu na mniejsze działanie odtłuszczające, szampony bez SLS są zdecydowanie bardziej łagodne dla Twoich włosów i skóry głowy. Niestety ma to również swoje wady. Stosując tego typu szampony trudniej pozbyć się niektórych środków powszechnie wykorzystywanych do stylizacji, zwłaszcza różnego typu olejków lub sylikonowych środków do wygładzania włosów. W takim przypadku mycie głowy szamponem bez SLS nie przyniesie nam oczekiwanego efektu czystości i świeżości. Dlatego w swojej łazience zawsze dobrze mieć pod ręką przynajmniej jeden szampon, który zawiera większe stężenie SLS. Umycie od czasu do czasu głowy tego typu szamponem nie powinno spowodować większych problemów, a może okazać się dla nas niezwykle pomocne.