Wiele osób uważa, że gra na gitarze jest jedną z prostszych, jeśli chodzi o rozmaite instrumenty dostępne na rynku muzycznym. Tymczasem na gitarach często grają prawdziwi wirtuozi, bo powtarzanie znanych melodii jest jedynie odtwarzaniem, a nie samą grą z tworzeniem swoich piosenek.

Niezależnie jednak od tego, jak wygląda gra, trzeba mieć na uwadze, że rozpoczęcie jej powinno przebiegać w konkretny sposób. Niewiele osób jest samoukami, którzy samodzielnie będą w stanie nie tylko nauczyć się podstawowych chwytów i czytania nut na gitarę, ale również opanować wszelkie techniki gry. Niektóre błędy są błędami bazowymi, które jednocześnie bez wczesnej krytyki i poprawy będą się powtarzać i sprawiać problemy na dalszym etapie gry.

Dobry nauczyciel

Oczywiście podstawą jest kupienie albo pożyczenie gitary – dobrze jest mieć jedną stale przy sobie, aby móc ćwiczyć również w wolnych chwilach. Niektórzy nauczyciele czy szkoły muzyczne oferują własne gitary ze swojego asortymentu, jednakże nie jest to rozwiązanie idealne – zazwyczaj potrzeba instrumentu na stałe, choćby po to, aby móc grać swoje ćwiczenia również po zajęciach.

Druga kwestia to znalezienie dobrego nauczyciela. Niektórzy decydują się na szkoły muzyczne i z pewnością dla osób, które wiążą swoją przyszłość z branżą muzyczną, może to być dobre rozwiązanie. W szkołach uczy się czytani nut na gitarę, a także podejmuje szeroko idącą, ogólną wiedzę na temat samej muzyki. Tymczasem prywatny nauczyciel może w polskich realiach sprawdzić się głównie dla osób, które widzą swoją grę na gitarze zupełnie rekreacyjnie. Lekcje mają różną wartość, w wielu przypadkach zaś wygodne jest to, że nauczyciel przyjeżdża do ucznia. Znajduje to zastosowanie zwłaszcza w przypadku dzieci, gdzie nie musimy ich nigdzie wozić, a jednocześnie słyszymy, na co wydajemy swoje pieniądze.

Dobre nuty na gitarę

To bardzo istotne, aby pierwsze nuty na gitarę, były właściwie dobrane. Dobrze, jeśli są one profesjonalne, czyli można znaleźć zarówno klasyczne nuty, jak i oznaczone chwyty. To pozwala uczącemu się opanować grę, ale również identyfikować konkretne chwyty z dźwiękami zapisanymi w klasycznym zapisie nutowym. Trzeba brać pod uwagę, że nuty na gitarę również powinny być dostosowane do tego, czego oczekujemy po ukończeniu nauki. Jeśli chcemy uczyć się tylko podstaw, a potem grać bardziej znane melodie, to wystarczą nam klasyczne śpiewniki gitarowe – oczywiście, po poznaniu podstawowych chwytów i technik gry. W innym przypadku lepiej zainwestować w nuty klasyczne i edukację w szkole muzycznej.