Znany już od XIV wieku, jednak wtedy gorset był prawdziwą zmorą kobiet, choć znacznie wyszczuplał talię i nadawał jej sylwetki. Dziś noszony ze względów stylistycznych i estetycznych , przede wszystkim popularny w subkulturze gotyckiej. Jest elementem stroju, który uwydatnia walory kobiecego ciała.

Od niewygodnej części garderoby, do elementu modelującego talię

Gorset używany jest od końca XIV wieku, wcześniej jako część bielizny kobiety, zakładany pod suknię. Mocno usztywniany na stalowych fiszbinach uwydatniał biust, wyszczuplał sylwetkę i znacznie podkreślał talię. Gorset miał jednak swoje znaczące mankamenty, gdyż dość ciasno wiązany nie tylko krępował ruchy, ale też uniemożliwiał swobodne oddychanie. Noszony przez wiele lat powodował zmiany w ustawieniu narządów wewnętrznych, co w następstwie powodowało poważne choroby, a także problemu lub całkowita niemożność zajścia w ciążę. W późniejszym czasie gorsety stosowane były jaka ważna część stylistyki ubioru w różnych kulturach . W latach XX wyparte zostały przez biustonosze, które dla kobiet były swobodniejsze. Gorsety nie przestały być jednak stosowane i nadal są chętnie ubierane przez kobiety – zwłaszcza ze względu na nieocenione walory wyszczuplające i uwydatniające. Szczególnie spotykany jest jako element bielizny, a także codziennych kreacji. Najchętniej ubierany jest przez kobiety, które używają go do stylizacji w gotyckim stylu, która ma przywoływać zwłaszcza epokę wiktoriańską i pewną epokę grozy, która kształtowała się w tych czasach.

Jak właściwie dobrać gorset

Wiele sklepów z odzieżą gotycką i alternatywną, jak np. Restyle.pl oferuje szeroką gamę gorsetów, które dobrze profilują talię, ale też przy tym nie stanowią o krępacji ruchów. Wyróżniamy gorsety underbust, które kończy się pod biustem i gorset overbust, który jest zabudowany. Ten drugi polecany jest zwłaszcza kobietom o większym biuście, pierwszy rodzaj – o mniejszych, gdyż podnosi biust.

Dla osób początkujących poleca się gorsety na fiszbinach z tworzywa sztucznego, które także ładnie modelują talię, ale nie dają aż tak zdumiewającego efektu jak te szyte na fiszbinach stalowych. Ten drugi rodzaj jest także polecany kobietą, które chcą „trenować” talię, to znaczy nadać jej kształt przez zakładanie gorsetu.

Gorset do tali dobiera się zawsze o rozmiar mniejszy, a entuzjastki tego rodzaju garderoby zakupują go nawet o dwa rozmiary mniejszy.

To fakt, że gorsety zakładane są najczęściej przez miłośniczki subkultury gotyckiej, ale ten element garderoby polecany jest także kobietom o nieco większych kształtach, gdyż w znaczący sposób modeluje sylwetkę i wyszczupla talię nadając jej niespotykanego wcześniej powabu.