Dla amatorów wielkich ciężarów i zaawansowanych technicznie maszyn pozwalających na wykonywanie izolowanych ćwiczeń na wybrane partie mięśni, myśl o stworzeniu niewielkiej domowej siłowni wydaje się jedynie stratą czasu i środków. Jednak dla osób, które preferują intymną atmosferę w czasie ćwiczeń fizycznych, a także dla tych osób, którym zależy na drobnej korekcie własnej sylwetki czy poprawie aktualnej kondycji, stworzenie domowej siłowni może wydać się opcją wartą rozważenia i realizacji.

Pierwsze, o czym musimy pamiętać organizując domową siłownię, to ograniczenia wynikające z małej przestrzeni współczesnych mieszkań. W związku z tym, sprzęt na siłownię organizowaną w mieszkaniu, nigdy nie może mieć zbyt dużych gabarytów. Odpada zatem zakup różnego rodzaju rozbudowanych atlasów i maszyn, profesjonalnych bieżni czy innych urządzeń, które zajmują dużą ilość miejsca.

Gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią, podstawą wyposażenia będzie mata, zestaw hantli, w zależności od potrzeb ławka do ćwiczeń ze sztangą lub bez sztangi, twister lub piłka gimnastyczna, drążek gimnastyczny do podciągania, ewentualnie orbiterek lub rowerek stacjonarny do pracy nad wydolnością. Tego typu sprzęt na siłownię jest stosunkowo tani, a zatem urządzenie domowego miejsca do ćwiczeń fizycznych nie powinno pochłonąć kwoty większej niż 1000zł. Jeśli jednak zależy nam na zakupie markowego sprzętu treningowego, koszt zorganizowania nawet niewielkiej domowej siłowni może być znacznie większy.

boxer-557143_640

Kwestia druga to planowany trening. Innego rodzaju sprzęt na siłownię potrzebny będzie osobom, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów, a innego typu sprzętu potrzebować będą osoby, którym zależy na zbudowaniu siły i masy mięśni. Dla pierwszej grupy osób optymalny zestaw sprzętu to wspomniany wcześniej rowerek, orbiterek lub wioślarz, a także mata gimnastyczna, różnego rodzaju taśmy elastyczne, niezbyt ciężkie hantle, piłki lekarskie lub duże piłki gimnastyczne, twistery czy niewielkie obciążenia do zakładania na nadgarstki lub nogi. Dla drugiej grupy osób podstawą wyposażenia domowej siłowni będzie ławeczka treningowa ze stojakiem na sztangę, sztanga, zestaw hantli z możliwością zmiany maksymalnych obciążeń, drążek do podciągania lub drabinka mocowana do ściany.

Trzeba mieść świadomość, że domowa siłownia to jedynie wstęp do bardziej zaawansowanego treningu lub jedynie jego uzupełnienie. Jeśli twój trening sportowy ma w przyszłości stać się bardziej efektywny, prędzej czy później i tak będziesz zmuszony lub zmuszona do skorzystania z bardziej zaawansowanego sprzętu treningowego. Znajdziesz go w każdej profesjonalnej siłowni. Sprzęt na siłownie możesz kupić w wielu sklepach internetowych, np.: http://star-fitness.pl/oferta/wyposazenie-klubow-fitness/sprzet-silowy/